Wysokie libido a regularne wypróżnienia? Otóż to! Czyli jak udrożnić drogi wydalania i wspomóc swoją kobiecość

Wysokie libido a regularne wypróżnienia? Otóż to! Czyli jak udrożnić drogi wydalania i wspomóc swoją kobiecość

Do harmonijnego funkcjonowania i przebiegu kolejnych cykli, twoje ciało każdego dnia wykonuje złożone procesy. Procesy te, to nie tylko produkcja hormonów i kontrola ich poziomu ale także sprawne funkcjonowanie systemu wydalania.

Mimo, że organy odpowiedzialne za wydalanie zbędnych elementów nie biorą udziału w produkcji hormonów, są one niezbędne do ich usunięcia. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby zarówno naturalnie stworzone jak i przyjęte z pokarmem czy lekami hormony pozostały w twoim ciele.. z pewnością doprowadziłoby to do hormonalnej eksplozji.

Dlatego praca organów wydalniczych jest tak istotna. To twoja naturalna odtrutka.

To dzięki nim substancje, które z biegiem czasu stają się toksynami (jak choćby nadmiar estrogenów), są odprowadzane poza organizm.

Gdy idziesz do toalety, pozbywasz się nie tylko zbędnych resztek pokarmowych, lecz także chemicznych odpadów w tym hormonów, które zostały już wykorzystane i nie powinny zalegać w twoim wnętrzu.

Wypróżnianie nie jest jedynym sposobem pozbywania się przez twój organizm zbędnych elementów. W rzeczywistości istnieją aż cztery odrębne, choć powiązane ze sobą, drogi wydalania.

Wątroba i jelito grube

to twoje wewnętrzne “pojemniki na śmieci”, w których magazynuje się strawiony pokarm, toksyny, chemikalia i inne odpady powstałe w wyniku m.in pracy układu hormonalnego.

Głównym zadaniem wątroby jest przekształcanie rozpuszczalnych w tłuszczach toksyn w rozpuszczalne w wodzie odpadki, które łatwo wydalić z potem, moczem lub kałem.

Toksyny te to między innymi: środki chemiczne obecne w żywności, kosmetykach, powietrzu, produkty chemii gospodarczej a także odpadki hormonalne – czyli hormony wykorzystane już przez twoje ciało.

Wątroba odpowiada za transport hormonów, które wypełniły już swoje obowiązki

W pierwszej fazie detoksykacji wątroba rozkłada rozpuszczalne w tłuszczach toksyny na wiele elementów, korzystając z substancji odżywczych, między innymi glutationu, witamin z grupy B, witaminy C i pochodzących z jedzenia składników pokarmowych. Rozłożone toksyny na elementy to nic innego jak wolne rodniki, które w takiej postaci są bardzo niebezpieczne.

Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie jak najszybciej kolejnej fazy detoksykacji i pozbycie się wolnych rodników.

W drugiej fazie selen i obecne w wątrobie aminokwasy łączą się z wolnymi rodnikami i sprawiają, że stają się one rozpuszczalne w wodzie.  Następnie przetworzone cząsteczki powinny trafić do pęcherzyka żółciowego i tam wraz z żółcią opuszczają organizm przez jelito grube.

Ostatnim składnikiem wymaganym do szczęśliwego zakończenia ich podróży jest dieta bogata w błonnik, który wiąże się z odpadami i odpowiada za ich szybkie wydalenie.

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas dwufazowej detoksykacji wątroba potrzebuje odpowiednich składników pokarmowych, a błonnik w jelicie potrzebny jest do sprawnego wypróżniania, widzimy więc, jak wielką rolę odgrywa w całym tym procesie to, czym się odżywiamy!

Jeżeli nie wspomożemy obu faz detoksykacji, narazimy się na zgubne działanie przetwarzanych przez wątrobę toksyn.

Pomocne są antyoksydanty, glutation, witaminy z grupy B, selen, witamina C i aminokwasy.

Aby dowiedzieć się czy procesy wydalania tą drogą przebiegają sprawnie – zorientuj się, czy tuż po przebudzeniu i wypiciu na czczo szklanki wody musisz odwiedzić ubikację.

Wg biologicznego zegara narządów – maksimów energetyczne jelita grubego przypada na g. 5 – 7 rano i właśnie wtedy powinno nastąpić wypróżnienie. Dodatkowo pomiędzy 1 a 3 w nocy twoja wątroba również osiąga maksimum energetyczne i pracuje w trybie samooczyszczania.

W związku z tym, twoje pierwsze wypróżnienie powinno nastąpić tuż po wstaniu! Codziennie!

 

Jeżeli do porannego wypróżnienia potrzebujesz filiżanki kawy – cierpisz najprawdopodobniej na zaparcia. Kawa stymuluje pracę jelita – jest gorzka i ma energie ściągająca w dół – stąd po wypiciu następuje wypróżnienie. Jednak, nie jest to prawidłowy sposób porannego wypróżnienia.

Zaparcia nie są błahostką. Jest to poważny problem powodujący wiele zaburzeń

Wyściółka jelita grubego jest osmotyczna, co oznacza, że cząsteczki mogą przemieszczać się przez nią bez problemu. Jeżeli czas transportu nie jest wystarczająco szybki – masy zalegają w jelitach – wszelkie toksyny mogą przenikać przez błonę, zostać wchłonięte do krwiobiegu i siać zniszczenie w całym twoim ciele!

Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku wydalania estrogenów, ponieważ to one – reabsorbowane do krwi – prowadzą bezpośrednio do problemów związanych z menstruacją, płodnością i libido!

Czy zauważyłaś, że nie wypróżniając się 3-4 dni (o zgrozo!) chodzisz podirytowana? Wg mądrości Tradycyjnej Medycyny Chińskiej nadmiar w górze (emocje) powstaje kiedy jest zastój w dole (brak wypróżnienia).

Skóra

Skóra jest twoim największy organem, a co za tym idzie – organem wydalniczym o największej powierzchni .

Jej zadaniem jest usuwanie substancji, które nie mogą być wyeliminowane przez wątrobę i jelito. Skóra pozbywa się zgromadzonych odpadków za pośrednictwem potu

Pod wpływem stresu lub zdenerwowania twój pot zmienia zapach. To właśnie efekt działania kanałów wydalania, które próbują ograniczyć poziom niebezpiecznych hormonów stresu w organizmie.

Zmiana woni jest sygnałem mówiącym ci, że twoje drogi eliminacji (wątroba, jelito) są zablokowane, a skóra stara się wydalić toksyny i wspomóc tym samym inne organy!

Jeżeli metabolizowanie i wydalanie toksyn nie będzie przebiegało prawidłowo drogą wątroba – jelito, to pojawią się na skórze egzemy czy trądzik różowaty. Kremy niestety nie są tu żadnym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że twoja skóra to ostatnie miejsce występowania symptomów świadczących o problemach z wydalaniem

Układ limfatyczny

to sieć organów, węzłów, kanałów i zbiorników produkujących i transportujących składającą się z białych krwinek limfę i system stanowiący jeden z głównych elementów układu odpornościowego.

Układ limfatyczny odgrywa ogromną rolę w detoksykacji twojego ciała.

Wymiata odpady przemiany materii, toksyny, martwe komórki i nadmiar płynów z twoich organów i przenosi je do krwiobiegu, by ostatecznie znalazły się wraz z krwią w wątrobie a następnie w jelicie grubym.

Dbanie o obszary, w których znajdują się węzły chłonne, jest niezwykle ważne, ponieważ mieszczą się one tuż przy kluczowych dla hormonalnej równowagi rejonach, takich jak tkanki piersi czy jajniki.

Kiedy praca limfy zostaje spowolniona, przekłada się to na “zatkanie” wszystkich narządów, od których odbiera on zbędne odpadki

Objawy informujące cię o zablokowaniu dróg eliminacji mogą dostarczyć ci wiedzy o aktualnym stanie twoich organów wydalniczych:

 

Jelito grube

objawy: zaparcia, biegunki, zespół jelita drażliwego, wzdęcia

Recepta:

wybieraj produkty o wysokiej zawartości błonnika (otręby owsiane, babka płesznik, siemie lniane, jęczmień, ziarna, fasola, soczewica czy groch oraz zielone warzywa) – działają one niczym kuchenna szczotka – pomogą oczyścić jelito grube.

dbaj o właściwą florę bakteryjną – dobre bakterie są twoi sprzymierzeńcem i pomogą prawidłowo rozłożyć niestrawione resztki pokarmu – bardzo pomocne tu będą probiotyki i prebiotyki.

Kontroluj wypróżnienia! Jeżeli masz problem z zatwardzeniem doraźnie możesz sobie pomóc:

napój z pestek moreli – ma energie ściągającą w dół, pomoże zastymulować jelito do pracy

olej lniany lub rydzowy dodawany do posiłków (świetnie nawilża jelita)

kiszonki (rozmiękczają złogi jelitowe oraz są doskonały źródłem korzystnej flory bakteryjnej)

kompot z suszu owocowego

śliwka umeboshi – wypić płyn po namoczeniu połówki śliwki + dodać szczyptę soli

Jeśli nie zareagujesz na czas – wkrótce problemy obejmą również wątrobę, węzły chłonne i skórę!

Wątroba

objawy: alergie pokarmowe, ostry lub tępy ból po prawej stronie klatki piersiowej – występujący po spożyciu ciężkiego posiłku lub alkoholu, nadmierne pocenie, nieprzyjemny zapach ciała (zwłaszcza pach i stóp), powtarzające się bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, niedokrwistość

Recepta:

oprzyj swoją dietę na składnikach naturalnie wspomagających zachodzący w wątrobie proces detoksykacji, należą do nich : aminokwasy, glutation (obecny w marchwi, brokułach, awokado, szpinaku, jabłkach, szparagach, melonach), selen (orzechy, jajka), witaminy z grupy B, wit C, Antyoksydanty (!)

doskonale regeneruje wątrobę orkisz

zielone warzywa liściaste (brokuły, pietruszka, sałata, kapusta) – stymulują narząd na otwarcie się na przepływ krwi i tlenu

marchew, buraki i dynia – przygotowane w najróżniejszy sposób, wzmacniają funkcje wątroby

pokarmy kwaśne (kwaśne jabłka, grejpfrut, cytryna, kiszona kapusta)

doskonale wspiera funkcje wątroby mniszek lekarski ( pobudza wątrobę do oczyszczania krwi i usuwania odpadów wraz z żółcią)

okład z rycyny na okolice wątroby – nałóż okład od żeber do spojenia łonowego – pobudzi układ limfatyczny, powodując usuwanie toksyn (zmyj następnie skórę wodą z sodą oczyszczoną), możesz następnie wypić łyżkę oliwy z oliwek – ma działanie łagodnie oczyszczające wątrobę

Skóra / układ limfatyczny – węzły chłonne

objawy: trądzik (grudki, zaskórniki białe i czarne), trądzik różowaty, wypryski, łupież, nieprzyjemny zapach ciała – wszelkie stany zapalne skóry wskazują na spowolnienia działania wątroby (prowadzące m.in do pogłębienia hormonalnych dysproporcji!)

Recepta:

wizyty w saunie parowej pomogą ci oczyścić skórę; biorąc prysznic, kilkakrotnie zmieniaj temp wody – komórki twojej skóry zaczną się rozszerzać i kurczyć, zmuszając toksyny do opuszczenia organizmu

doskonale wspomaga usuwanie toksyn przez skórę kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej (7 łyżek na wannę wody) lub soli epsom

złuszczaj swoją skórę za pomocą peelingu z soli morskiej kilka razy w tygodniu – pozwoli ci to pozbyć się martwych komórek naskórka uniemożliwiających porom wydalanie toksycznych odpadów;

doskonale stymulują do pracy układ limfatyczny masaże oraz codzienne szczotkowanie całego ciała od stóp do głów w kierunku serca;

usuwaj toksyny z obszarów o dużym zagęszczeniu węzłów chłonnych – pachy czy pachwiny; unikaj nadmiaru antyperspirantów oraz sztucznej, uciskającej bielizny

sprawdzone preparaty na dolegliwości kobiece znajdziesz w sklepie Women’s Matters

Znasz kogoś dla kogo ten artykuł będzie przydatny? Proszę podziel się dalej !

 

źródło: Alisa Vitti Kod Kobiety, Bożena Żak-Cyran Jedz i żyj zgodnie z porami rokuTrackbacks/Pingbacks

  1.  Co jeść zimą i dlaczego wypadają nam włosy. A co w ogóle nerki mają z tym wspólnego? • Women's Matters
  2.  Naturalnie na zaparcia! Poznaj sposoby jak łatwo zażegnać ten irytujący problem. • Women's Matters
  3.  Mięśniaki macicy - naturalny zestaw ratunkowy! • Women's Matters
  4.  Wyniki w porządku a ja czuję się źle? Poznaj przyczynę swojego złego samopoczucia! • Women's Matters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *