Jak się miewa Twoja Wątroba na wiosnę ? Czy skrzepy we krwi menstruacyjnej mają coś z tym wspólnego?

Jak się miewa Twoja Wątroba na wiosnę ? Czy skrzepy we krwi menstruacyjnej mają coś z tym wspólnego?

 

Wiosna, pora roku należąca wg Medycyny Chińskiej do Elementu Drzewa, jest czasem dynamicznego rozwoju, silnej energii wybudzającej w górę, dużej dynamiki procesów zanim wszystko stanie się w pełni dojrzałe.

Kolor zielony i smak kwaśny oddają ten stan niedojrzałości.

Wiosna związana jest z Wątrobą. Jest tą porą roku, w której wszystko się odnawia i regeneruje. Wątroba odnawia i regeneruje wtedy ciało człowieka.

Na wiosnę dominuje energia wiatru, który wprawia w ruch wszystko, co znajduje się w naszym otoczeniu. Tak samo, jak Qi (energia) Wątroby utrzymuje w ruchu wszystko wewnątrz naszego ciała.

Podczas wietrznych miesięcy wiosennych należy szczególnie dobrze odżywiać wątrobę, gdyż jest to organ wrażliwy na wiatr.

Element Drzewa

Kolor : zielony

Pora roku : wiosna

Smak : kwaśny

Emocja : gniew

Narząd: Wątroba / Pęcherzyk żółciowy

Przejaw fizyczny : oczy, paznokcie

 

Na poziomie ciała nierównowaga Wątroby manifestuje się w osłabionych paznokciach – często stają się łamliwe i poznaczone plamkami lub stają się miękkie i pojawiają się na nich bruzdy.

Zaburzenia mogą dotknąć także oczu, czy to w postaci problemów zewnętrznych, jak suche oczy lub objaw “czerwonego oka”, czy wewnętrznych problemów z widzeniem, jak jaskra lub plamki w polu widzenia.

Gdy Wątroba jest osłabiona również ścięgna i wiązadła mogą stracić swoją giętkość. Stają się sztywne i napięte. Również mięśnie mogą drzeć, pojawiają się skurcze ich siła może być osłabiona.

Pokarmy wspierające Wątrobę:

– zielone warzywa liściaste: brokuły, jarmuż, szpinak, kapusta, boćwina,  pietruszka

– kiełki – mają ogromny potencjał energii życiowej; ściśle związane z wiosną, początkiem nowego życia!

– pokarmy kwaśne: cytryna, grejpfrut, kiszona kapusta

– orkisz

– fasola mung, lima, zielona soczewica

– krótkie kiszonki z warzyw  a także zakwas z mąki żytniej na żur, czy zakwas z buraków

– mniszek lekarski – pobudza wątrobę do oczyszczania krwi i usuwania odpadów wraz z żółcią

Pij herbatę “pokochaj wątrobę” – włóż do dzbanka 12 sztuk jagód goji, 6 sztuk wysuszonych kwiatów złocienia, 3 wysuszone pączki róży oraz 3 gramy zielonej herbaty. Zalej 6 szklankami gorącej wody i gotuj na małym ogniu przez 5 minut.

Picie tej herbaty uspokoi i zasili qi Wątroby

 

Najważniejsza technika gotowania wiosennego to gotowanie na niezbyt silnym ogniu, bez przykrycia. Gotujemy krócej, dotyczy to przede wszystkim warzyw. Podlewamy je lekko wodą i dusimy a na końcu dodajemy olej tłoczony na zimno.

Również fermentacja, kiełkowanie, gotowanie w szybkowarze – to doskonałe techniki na wiosnę!

Wiosna to również czas oczyszczania, postu, porządków. Zarówno tych wewnątrz naszego organizmu jak i przestrzeni wokół nas.

Czas czyszczenia, układania, odnawiania, odświeżania. Zarówno naszych szaf jak i naszego wnętrza – na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym.

To najkorzystniejsza pora do kuracji oczyszczających, detoksu, postu!

Można wybrać spośród proponowanych monodiet (czy to zbożowa – jaglana, warzywna z dodatkiem niewielkiej ilości białka, dieta alkalizująca czy dieta Pani Dąbrowskiej).

Pamiętaj tylko, że każda forma oczyszczania jest metodą redukującą. Takie metody należy indywidualnie dobierać do obecnego stanu swojego zdrowia. Inaczej będzie reagował organizm nadmiarowy a inaczej niedoborowy. Należy te metody różnicować i zawsze indywidualnie dobierać.

Wątroba potrzebuje regeneracji –  najlepszy sen powinien przypadać między godziną 23.00 a 3.00. To wtedy Qi naszego ciała wykonuje conocne prace naprawcze w Wątrobie – maksimum energii tego narządu przypada pomiędzy 1.00 a 3.00 w nocy.

Jeżeli zauważasz u siebie regularne wybudzanie o tej godzinie, znaczy że Wątroba potrzebuje Twojej uwagi!

 

Wątroba ściśle jest związana z krwią

 

Wszelkie zaburzenia krwi np. niedobór krwi, pociąga za sobą dysfunkcję Wątroby. I na odwrót. Zaburzenia Wątroby negatywnie rzutują na jakość krwi.

Bardzo ważnym aspektem w ciele kobiety, który potrafi bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia Wątroby  jest cykl menstruacyjny, fundament planu, dzięki któremu możemy dawać życie i rozmnażać się.

Wątroba magazynuje krew i w związku z tym jej znaczenie w rytmie cyklu miesięcznego jest ogromne

Wątroba zarządza zarówno planem, dzięki któremu cykl powtarza się co 28 dni, jak i zawiaduje swobodnym wypływem krwi.

Zaburzenia Wątroby mają wpływ na jakość menstruacji. Zbyt rzadkie lub zbyt częste miesiączki, krwawienie w środku cyklu, zbyt obfite lub zbyt skąpe krwawienie – mogą być wynikiem zaburzeń pracy tego organu. Krew może zawierać duże ilości skrzepów, mogą tworzyć się mięśniaki, cysty, torbiele.

Zastój Qi Wątroby może prowadzić do zastoju Krwi Wątroby, powodującego bolesne miesiączki z napięciem przedmiesiączkowym (bolesne, obrzmiałe piersi, drażliwość, wybuchowość, płaczliwość).

Także wspomniane wcześniej skrzepy we krwi menstruacyjnej mogą być wynikiem zastoju krwi Wątroby!

Te wszystkie “co miesięczne atrakcje” mają bardzo silny związek z funkcją Wątroby w Twoim organizmie.

Funkcja Wątroby zapewniająca prawidłowe krążenie Qi ma głęboki wpływ także na Twój stan emocjonalny. Kiedy Qi płynie swobodnie – doświadcza się spokoju i zadowolenia, a emocje są stabilne.

Znajdź sposób na radzenie sobie z uczuciami złości, żalu, goryczy, rozdrażnienia i ogólnego niezadowolenia. Emocje te pozostawione same sobie atakują Wątrobę. Powodują, że energia przestaje swobodnie przepływać. Tworzy się zastój.

Jak dobrze jest Ci to uczucie znane w II fazie cyklu – gdzie płaczliwość, irytacja, rozdrażnienie – biorą górę nad Tobą!

Jest to bardzo ściśle związane ze sobą. Są to nadmiary, które koniecznie należy rozprowadzać. Czy to poprzez aktywność – ruch, szczególnie przeze mnie zalecany w II fazie cyklu, czy techniki redukcji stresu, kreatywność, oddech, joga.

Jeśli doświadczasz silnego rozdrażnienia przed menstruacją spróbuj pić napój:

świeży imbir, zalany wrzątkiem z dodatkiem świeżych listków mięty

Od prawidłowej pracy obiegu Wątroby zależy prawidłowy przepływ qi i krwi, równowaga emocjonalne, zdrowy rozsądek, wdzięk i elastyczność ciała oraz umysłu.

Zrównoważona Wątroba zapewnia umiejętność podejmowania właściwych decyzji, jasność myśli i precyzję działania. Wzmocnienie Wątroby daje napęd i zdolność do adaptacji, zwiększając nasze możliwości sprostowania zmiennym kolejom losu.

Każdy zastój, każda blokada wywołana emocją uderza w naszą Wątrobę. Jaka emocja wzmacnia Wątrobę  – to kreatywność i wspaniałomyślność!

Element Drzewa czyni człowieka elastycznym i twórczym, dzięki niemu człowiek odnajduje własną drogę w życiu. Ma określone plany i jest konsekwentny, żeby je zrealizować.

Mądrość na poziomie Elementu Drzewa polega na zachowaniu wewnętrznego spokoju i wysokiego stopnia samoświadomości w obliczu nie sprzyjających sytuacji życiowych.

Warto o tą samoświadomość dbać, Drogie Panie 🙂 !

Dobrej Wiosny życzę!

 1 Odpowiedź do “Jak się miewa Twoja Wątroba na wiosnę ? Czy skrzepy we krwi menstruacyjnej mają coś z tym wspólnego?”

  1. Agnieszka

    21.09.2018

    Bardzo ciekawy artykuł, za który dziękuję. Na blogu można znaleźć wiele dobrego – szkoda, że jako młode Dziewczyny/Kobiety dojrzewające w latach 80-tych i 90-tych nie miałyśmy dostępu do takiej wiedzy. Na szczęście nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o siebie i poszerzać swoją świadomość kobiecości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *