Progesteron – jak wspierać swoją równowagę hormonalną

Odżywianie, Styl życia |
Progesteron – jak wspierać swoją równowagę hormonalną

Zbalansowanie hormonów jest kluczem dla odzyskania pełnego zdrowia. Dominujące hormony płciowe kobiet – progesteron i estrogen –  służą po to, by nas nawilżać, odżywiać i budować.

Estrogen odpowiedzialny jest za rozwój i podtrzymanie żeńskich cech płciowych – jak np. piersi czy stymulacja rozwoju ściółki macicy. Poza tym każda komórka i tkanka w ciele potrzebuje soku, nawilżania i odżywiania. Nie ma w ciele tkanki, która nie zawiera estrogenu. Gdy mamy go za mało możemy cierpieć z powodu suchości pochwy, suchej skóry, uderzeń gorąca i potów w nocy.

W kobiecych ciałach istnieje wiele rodzajów estrogenów. Trzy główne to estradiol, estriol i estron.

Progesteron to hormon wydzielany w drugiej fazie cyklu. Około 12-14 dnia cyklu z pęcherzyka Grafa w jajniku zostaje uwolniona jedna komórka jajowa, po czym pusty pęcherzyk Grafa staje się ciałkiem żółtym, miejscem produkcji progesteronu. Jest on wydzielany w ilości 20mg dziennie. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, niej więcej w 12 dniu po owulacji poziom estrogenu i progesteronu spada i pojawia się miesiączka.

Poziom estrogenu obniża się o 40 – 60%, podczas gdy poziom progesteronu może spaść prawie do zera. Kiedy tak się dzieje automatycznie mamy do czynienia z dominacją estrogenu.

Dominacja estrogenu niekoniecznie oznacza, że kobieta ma za dużo tego hormonu; jest to po prostu znak, że jego poziom jest za wysoki w stosunku do poziomu progesteronu, co powoduje brak równowagi hormonalnej i pojawienie się skutków ubocznych.

Niezrównoważony estrogen (tzw. estrogen bez progesteronu) sam w sobie niesie ryzyko dla zdrowia. Dominujący jest pogląd, że estrogen przy braku progesteronu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka macicy i prawdopodobnie ułatwia rozwój raka piersi.

Estrogen zmienia funkcjonowanie błony komórkowej: sód i woda napływają do komórek, a potas i magnez są z nich usuwane. Rezultatem tego procesu jest wewnątrzkomórkowe nabrzmienie i zatrzymywanie wody. Estrogen wzmaga również nieprawidłowe gromadzenie się miedzi i utratę cynku z komórek. Te ważne zmiany w elektrolitach wewnątrzkomórkowych oraz obrzęk komórek tłumaczą zmiany nastrojów, brak koncentracji i bóle na które cierpią kobiety przed miesiączką – PMS, podczas miesiączki czy w okresie menopauzy.

Możemy również zacząć przybierać na wadze, być ospałe, cierpieć na depresję lub obniżenie libido, nasze piersi mogą stać się nadwrażliwe lub mogą pojawić się w nich zwłóknienia, a w macicy mogą pojawić się mięśniaki.

Progesteron daje tu równowagę!

Podczas, gdy estrogen stymuluje wyściółkę macicy, progesteron utrzymuje ją na miejscu. Estrogen wspomaga rozwój i rozrost piersi, a progesteron chroni przed ich zwłóknieniem (złogami w piersiach). Progesteron pomaga spalać tłuszcz, jest naturalnym środkiem moczopędnym, normalizuje krzepliwość krwi i pomaga zapobiegać nowotworom piersi i błony śluzowej macicy. Progesteron pilnuje by wpływ estrogenu nie stał się dominujący.

Progesteron jest wytwarzany w jajnikach aż do menopauzy oraz w nadnerczach. Estrogen natomiast może być produkowany w każdej tkance naszego ciała.

Ciało może wytworzyć estrogen z progesteronu, ale nie może zrobić progesteronu z estragonu! Dodatkowo hormony stresu (takie jak kortyzol) mogą zostać wytworzone z progesteronu. Niestety, znów nie działa to w drugą stronę – kortyzol nie może zostać zamieniony w progesteron.

Każda sytuacja stresowa, przebywanie w permanentnym napięciu wykorzystuje nasze zasoby progesteronu do produkcji hormonów stresu. Nadmiar kortyzolu wyczerpuje progesteron.

Powoli uszczuplane zasoby progesteronu powodują dolegliwości m.in:

 • plamienia/krwawienia międzymiesiączkowe
 • zespół napięcia miesiączkowego (PMS)
 • bóle miesiączkowe
 • bardzo obfite miesiączki
 • ból i obrzmienie piersi
 • problemy z niepłodnością (niewydolność ciałka żołtego) – gdy jesteśmy pod wpływem długotrwałego stresu, wszystkie dostępne zasoby przenoszone są do wspierania reakcji stresowej zamiast reprodukcyjnej
 • zatrzymywanie wody w organizmie
 • bóle głowy, drażliwość, brak koncentracji

Na szczęście z pomocą przychodzą nam preparaty naturalne. Są rośliny, które stosowane doskonale wspierają produkcję progesteronu w organizmie.

Zioła stymulujące produkcję progesteronu

Niepokalanek (vitex nagus casus)

Niepokalanek od dawna jest ceniony jako wartościowa roślina dla kobiet. Jest rośliną stymulującą produkcję progesteronu. Badania dowiodły, że niepokalanek wpływa na zwiększenie produkcji hormonu luteinizującego, jednocześnie hamując uwalnianie FSH, dzięki czemu reguluje równowagę estrogenowo – progesteronową (wpływa stymulująco u kobiet na owulację, wytwarzanie ciałka żółtego). Niepokalanek hamuje również wydzielanie prolaktyny. Jest środkiem pobudzającym płodność u kobiet.

Niepokalanek hamuje wydzielanie prolaktyny. Stąd też jest polecany przy nadmiernym poziomie prolaktyny i mastodynii z tym związanej (zmniejsza obrzęk i bolesność piersi).

Owoce niepokalanka są ziołowym środkiem, leczącym większość objawów PMS (zmiany nastroju, zmęczenie, napięcie, ból pleców, skurcze w obrębie brzucha i inne zaburzenia).

Ekstrakty z niepokalanka hamują uwalnianie prostaglandyn, histaminy i powstawanie wolnych rodników. Działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwbólowo.

Pomaga ciału osiągnąć naturalną równowagę po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Niepokalanek kupisz TUTAJ

Dziki Pochrzyn (Wild Jam)

Dziki pochrzyn to zioło typowo kobiece. Jest jednym z najszerzej wykorzystywanych ziół do niwelowania problemów wywołanych nierównowagą hormonalną m.in. PMS, niepłodność, krwawienia międzymiesiączkowe, objawy menopauzy, endometrioza.

Jest ziołem, które stymuluje produkcję progesteronu w organizmie. Fitoestrogeny zawarte w tej roślinie normalizują równowagę hormonów (niezrównoważony estrogen – czyli estrogen bez progesteronu). Jest doskonałym ziołem na problemy natury kobiecej.

Pochrzyn tonizuje i stymuluje działanie wątroby i wykorzystywany jest również w medycynie ludowej w tym celu. Zarówno nieprawidłowe działanie wątroby, która syntezuje hormony jak i układu rozrodczego są przyczynami zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Surowcem farmaceutycznym jest kłącze pochrzynuRhizoma Dioscoreae.

Składnikami czynnymi są saponiny sterydowe, alkaloidy (dioskoryna), tanina, katechiny fitosterole, flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna).

Długo zanim przemysł farmaceutyczny zaczął pozyskiwać substancje czynne z pochrzynu do produkcji syntetycznych leków, pochrzyn był od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Dziki pochrzyn kupisz TUTAJ

Naturalny progesteron

Bioidentyczny, ma taką samą budowę jak ten, występujący w organizmie ludzkim

√ Może być podawany np w postaci tabletek pod język (Luteina) lub tabletek dopochwowych.

√ Krem do smarowania skóry zawierający naturalny progesteronu (NPC – Natures Precise Cream)

Progesteron naturalny zawarty w kremie NPC chroni organizm przed działaniem estrogenu, poprawia samopoczucie, pomaga w przywróceniu równowagi hormonalnej, psychicznej i fizycznej.

Krem jest produkowany z dzikiego pochrzynu (Wild Jam, Discorea Villasa).

Opakowanie zawiera 56 gramów kremu z czego 1,6% (około 960miligramów ) stanowi czysty progesteron. Jedna łyżeczka od herbaty zawiera 80g progesteronu.

Przeciwdziała zespołowi napięcia przedmiesiączkowego pomaga w nieregularnym miesiączkowaniu, przeciwdziała depresji, zapobiega negatywnym skutkom PMS oraz menopauzy tj: zmiany nastroju, drażliwości, uderzeń gorąca i zimna, pocenia się, depresji.

Jest niezastąpiony w schorzeniach kobiecych  – endometrioza, włókniaki, osteoporoza, cysty i torbiele jajników, mięśniaki macicy.

Stymuluje organizm kobiety do wytwarzania własnego progesteronu.

Aplikowanie na skórę powoduje jego wchłonięcie bezpośrednio do krwiobiegu! Naturalny progesteron jest wchłaniany przed podskórną tkankę tłuszczową a następnie sukcesywnie uwalniany do krwi. Organizm dzięki temu utrzymuje stałą ilość progesteronu.

Jeśli jesteś zainteresowana kremem NPC napisz do mnie kontakt@womensmatters.pl

Proszę podziel się tym artykułem z innymi Kobietami! Wspierajmy wzajemnie swoją kobiecość 🙂

źródło: Preeti Agrawal Siła jest w Tobie, dr Claudia Welch Równowaga Twoich hormonów, Równowaga Twojego życia

 19 komentarzy do “Progesteron – jak wspierać swoją równowagę hormonalną”

 1. Marta

  19.11.2016

  Mam pytanie odnośnie artykułu. Rozumiem, że te zioła stosujemy w progesteronowej fazie cyklu?

  • women

   21.11.2016

   W zależności od kobiet (ich dolegliwości) czas i dawka może się różnić. Ważne jest, aby wspomagać się już zanim zaczną się comiesięczne objawy – standardowo 2 ostatnie tygodnie cyklu. Jest to indywidualne. Warto siebie zawsze obserwować. W przypadku schorzeń takich jak np. endometrioza wspomaganie progesteronu często rozpoczyna się już w 5dc i kończy w 26dc.

  • women

   30.11.2016

   Korzeń Dong Quia jest stosowany do zaburzeń miesiączkowania, którym towarzyszą objawy niedoboru krwi – anemia, bladość, bezsenność, nerwowość. Jedno z najbardziej użytecznych ziół dla tonizowania układu rozrodczego kobiet. W Chinach jest uważany jako żeń – szeń dla kobiet. Korzeń Dong Quai ma działanie odżywcze na krew oraz delikatnie stymulujące i oczyszczające na wątrobę, dzięki czemu przywraca równowagę w układzie hormonalnym.Dong Quai przywraca regularny cykl menstruacyjny, niweluje bolesne skurcze, jest skuteczny w regulowaniu zaburzeń hormonalnych dzięki czemu niemal całkowicie usuwa dolegliwości w okresie menopauzy oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Może stymulować krwawienie dlatego powinno się go odstawiać na około tydzien przed miesiączką.

 2. W.

  17.01.2017

  Jeśli pochrzyn zawiera fitoestrogeny i jest dobry przy endometriozie, to czemu mamy unikać np. soi- sądziłam że właśnie przez zawartść fitoestrogenów.

  • women

   17.01.2017

   Dzięki za to pytanie. To jest odwieczna zagadka. Fitohormony dostarczają hormonalnych elementów podstawowych, a nie hormonów jako takich, przez co pozwalają organizmowi wytworzyć dokładnie taką ilość tych związków, jakiej potrzebuje. Organizm sam potrafi wyprodukować potrzebne hormony z budulca dostarczonego mu przez rośliny. Tego rodzaju substancją jest diosgenin, uzyskiwany z dzikiego pochrzynu – przekształcony następnie na drodze chemicznej w hormony „ludzkie”. W 1938 roku D.Russel i E. Marker opracowali metodę otrzymywania progesteronu z diosgeninu uzyskiwanego z dzikiego pochrzynu. Funkcjonowanie fitohormonów uwarunkowane jest wieloma innymi czynnikami roślinnymi, które potęgują działanie hormonalne. I tak myślę, jest z soją – której mogą towarzyszyć inne czynniki rośline.PLus soja – obecnie jest gatunkiem silnie modyfikowanym genetycznie.

 3. Olka

  26.10.2017

  Ja dla uregulowania swoich rozszalalych hormonow bralam ovarin i swietnie sie sprawdzil, juz mija drugi miesiac od kiedy jestem mama Adasia <3

 4. ewa

  2.11.2017

  Mam 50 lat , miesiączkuję jeszcze. Ostatnio strasznie wychodzą mi włosy, mam bóle stawów, szczególnie łokcie, ale tez dłonie , kostki i tak dalej . Ogólnie czuje sie osłabiona, poddenerwowana i obolała. Czy to moze być brak progesteronu? Czy wskazane byłoby stosowanie opisanych w artykule specyfików? Szczególnie niepokoją mnie włosy, bo od jakichś dwóch miesięcy wychodza tak bardzo, że az mnie to przeraża, boje sie normalnie myć głowe. Prosze o radę. Pozdrawiam.

  • women

   22.11.2017

   A czy sprawdzała Pani tarczycę ? Wszystkie objawy wskazują na możliwą niedoczynność.

 5. tiki78

  17.11.2017

  Czy aplikując sobie naturalny progesteron w kremie, nie można sobie zaszkodzić? w sensie przedawkować? czy nagle nie okaże się, że jest za dużo progesteronu w stosunku do estrogenu? Co z korzeniem Maca? Ponoć reguluje gospodarkę hormonalną?

  • women

   22.11.2017

   Bioidentyczny progesteron kumuluje się tkance tłuszczowej (w te partie ciała nalezy go wsmarowywac np brzuch lub pośladki). Uwalnia się z tkanki w chwili zapotrzebowania w organizmie. Co do korzenia MAca – jest to super adaptogen. Zwiększa poziom energii, wytrzymałość, poziom tlenu we krwi i siłę fizyczną, wzmaga produkcję neuroprzekazników i zwiększająca libido. Jej działanie wspiera funkcjonowanie układu wewnątrzwydzielniczego, pracę nadnerczy i tarczycy, a także poprawia nastrój i pomaga w produkcji hormonów. Także uważam, że warto włączyć do suplementacji zwłaszcza przy tematach tarczycy.

 6. Miniki

  6.03.2018

  Witam próbuje zajść w ciąże od paru lat,ale mi sie nie udaje wczoraj znowu zrobiłam progresteron i wyszedł mi bardzo niski, kiedy mam zacząć brać niepokalanek na podwyższenie go?

  • Madlen

   5.08.2018

   Co prawda minęło 5 miesięcy od pytania, ale…
   Istotne jest, w jakim dniu cyklu robiła pani to badanie. Od niektórych lekarzy słyszy się czasem, że musi to być 21 dzień cyklu, a tu nie zawsze ta reguła się sprawdzi, bo nie każda kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni.
   Jeśli pilnuje się owulacji i zna objawy swojego jajeczkowania (np. wrażliwość na ból jajnika; rozciągliwy śluz), to progesteron należy zbadać 7 dni po owulacji i powinien on wtedy wynosić min. 16ng/ml. Wynika to z obserwacji naprotechnologów. Jeśli jest niższy zwykle stosuje się suplementacje luteiną lub duphastonem w końskich dawkach, żeby umożliwić inplantacje zarodkowi, który mógł powstać.
   Co do wspomnianych we wpisie ziół – może też warto wcześniej spróbować. Raczyłam się kiedyś z inną mieszanką mającą pobudzić progesteron – pokrzywa+przywrotnik+krwawnik, ale nie przyniosło to pożądanych efektów i poroniłam wtedy niestety kolejną ciążę, więc zasadniczo wszystko jest zawsze na własne ryzyko.

Trackbacks/Pingbacks

 1.  10 najlepszych roślin wspomagających kobiece dolegliwości.. a w bonusie zabiegi miejscowe • Women's Matters
 2.  Czerwony alarm, czyli jak interpretować swoją miesiączkę • Women's Matters
 3.  Hormony stresu a hormony płciowe, puść kontrole odzyskaj wpływ! • Women's Matters
 4.  Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - jak wyjść poza błędne koło! • Women's Matters
 5.  Przełam przedmenstruacyjny zastój, odbuduj i wzmocnij krew - czyli kobiecy cykl okiem chińczyka! • Women's Matters
 6.  Mięśniaki macicy - naturalny zestaw ratunkowy! • Women's Matters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *