Mięśniaki macicy – Twój naturalny zestaw ratunkowy oswajający guzy!

Mięśniaki macicy – Twój naturalny zestaw ratunkowy oswajający guzy!

Mięśniaki – “krewniaki torbieli i endometriozy ” 🙂 to łagodne guzy macicy, które rozwijają się w różnych miejscach w ścianie macicy, a także w jamie macicy.

Mięśniaki powstają z twardej, białej, chrząstkowej tkanki tkanki, przypominającej wzorem linie papilarne. Występują u od 20% do 50% kobiet.

Mięśniaki są najważniejszym powodem histerektomii u kobiet między 45 a 54 rokiem życia lub u kobiet, które są klasyfikowane jako te, które “już rodziły”…

Objawy zależą od wielkości mięśniaka i jego umiejscowienia w macicy. Te, które znajdują się w mięśniu macicy, tuż pod powierzchnią (podsurowicówkowe), mogą być bezobjawowe. Mięśniaki, które wrastają w wyściółkę macicy (podśluzówkowe), często są powodem obfitych i nieregularnych krwawień.

Kobiety, które mają mięśniaki, mogą doświadczać skurczów menstruacyjnych, bólu miednicy lub obydwu tych dolegliwości jednocześnie. Mogą również występować bóle występujące podczas współżycia i wypróżniania, zaparcia, osłabiony układ odpornościowy, brak owulacji itp.

Krwawienie

U niektórych kobiet mięśniaki powodują bardzo obfite krwawienia, które prowadzą do anemii, wyczerpania lub, w trakcie dni, gdy krwawienie jest najbardziej obfite, uniemożliwiają kobiecie wyjście z domu. Często krwawienie przebiega z dużą ilością skrzepów.

Jeśli mięśniaki rosną szybko, a hormony kobiety szaleją lub gdy kobieta jest pod wpływem silnego stresu, mięśniaki mogą nawet prowadzić do krwotoku.

Niektóre kobiety tak bardzo przyzwyczaiły się do dużej utraty krwi miesięcznej, że nie wiedzą, jak wygląda normalne krwawienie.

Zdarza się, że mięśniak wywołuje objawy ze względu na swoje położenie i ucisk innego organu, np odbytnicy lub pęcherza moczowego. Może to powodować parcie i ucisk na przykład odbytnicy, dolnej części pleców i w brzuchu. Całkiem podobnie dolegliwości jak w przypadku ognisk endometriozy i zrostów. Tych podobieństw jest zresztą więcej.   

Mięśniaki mogą zmieniać wielkość wraz z każdym cyklem menstruacyjnym, osiągając punkt szczytowy w momencie owulacji i tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Są to guzy (podobnie jak endometrioza) silnie estrogenozależne.

Mięśniaki rzadko bywają złośliwe. Mniej niż jeden na tysiąc przekształca się w mięsaka macicy – bardzo rzadki typ nowotworu tkanki mięśniowej macicy.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wskaźnik śmiertelności z powodu histerektomii wynosi jeden na tysiąc, ryzyko związane z zabiegiem przewyższa ryzyko wystąpienia złośliwej odmiany mięśniaka. Nie wspominając o wielu innych poważnych konsekwencjach wykonania histerektomii.

Najczęstszym problemem, związanym z istnieniem mięśniaków, jest ich tendencja do wzrostu i wywoływania krwawień.

Mięśniaki mogą być dziedziczone. Jednak gen odpowiedzialny za powstanie mięśniaków nigdy nie musi się uaktywnić. Dowiedziono, że zmiana stylu życia i sposobu odżywiania, zmienia ekspresję genów. Nie musimy zatem powielać historii naszych mam.

Z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej nie wiadomo co wywołuje mięśniaki. Również, poza propozycją ingerencji chirurgicznych, nie wiele w przypadku tej dolegliwości nam oferują. Zresztą całkiem podobnie jak w endometriozie czy torbielach i cystach.

Bardzo często u kobiet z mięśniakami występuje niedobór progesteronu, DHEA, seratoniny a jest zdecydowany nadmiar kortyzolu – czyli hormonu stresu, związek ten wyjaśniałam we wpisie Hormony stresu a hormony płciowe.

Poza tym obserwuje się nadmiar homocysteiny (hormonu zwiększającego ryzyko zawału), wolnego testosteronu oraz relatywny nadmiar estrogenów. Również obserwowany jest niedobór witamin D oraz z grupy B (w tym kwasu foliowego).

Mięśniaki usunięte u kobiet na 5 lat przed menopauzą, zapewne nie powrócą, gdyż poziom estrogenów w ich ciałach naturalnie spada. Jednak jeżeli nie uspokoi się gospodarki hormonalnej, ani nie nastąpi zmiana wzorców odżywiania i emocji, które leżą u podstaw problemu, narazimy się na przyrost kolejnych, małych mięśniaków.

Należy pamiętać, że histeroktomia czy zabieg usunięcia mięśniaków, nie zmieni podstawowych wzorców w ciele, które przyczyniły się do powstania problemu.

U kobiet, które zmieniają sposób odżywiania się, pracują ze swoimi emocjami i ze swoim ciałem, stosują naturalne metody zdecydowanie spada prawdopodobieństwo nawrotu mięśniaków oraz wzrost już istniejących.

Kobieta, która zmienia dietę z wysoko przetworzonej, ubogiej w składniki odżywcze na odżywianie energetyczne, bogate w warzywa, oczyści swój organizm jest wstanie pozbyć się bólu i zmniejszyć krwawienia w okresie od 3 do 6 miesięcy.

Zatem co możesz zrobić?

Zmiana sposobu odżywiania

Estrogen

Macica (a także mięśniaki i endometrioza) to narząd wrażliwy na estrogeny, więc wszystko co zmienia poziom krążących estrogenów, może mieć na nią wpływ.

Liczne dowody wskazują, że dieta oparta na częściowo utwardzonych i nasyconych tłuszczach oraz wysoko przetworzonych węglowodanach i białym cukrze oraz uboga w błonnik, zwiększa poziom krążących estrogenów.

Należy bezwzględnie wyeliminować: żywność przetworzoną, cukier, nabiał, pszenicę (a nawet gluten w pierwszej fazie), mocno zredukować mięso oraz jaja

Produkty, które pozytywnie wpływają na poziom estrogenów należą warzywa z rodziny kapustowatych, takie jak: kapusta włoska, kapusta modra, jarmuż, liście gorczycy, brokuły, kapusta i rzepa.

Dieta bogata w błonnik może także obniżyć krążących estrogenów – staraj się spożywać do 25 gram błonnika dziennie w postaci najlepiej warzyw, dodawać do zbożowego ciepłego śniadania łyżkę otrębów dobrej jakości; w przypadku błonnika skupmy się lepiej na tym rozpuszczalnym w wodzie – wprawdzie działa on wolniej ale jest lepiej tolerowany przez organizm i powoduje, że masa pokarmowa nabiera gładszej konsystencji;

Mamy już wiosnę – zacznij powoli wprowadzać zielone warzywa! Najlepiej w formie duszonej, krótko gotowanej. Chyba, że jesteś mocno dogrzana – wtedy możesz sobie pozwolić na spożywanie surowych warzyw.

Nawet jeśli mięśniaki składają się głównie z tkanki mięśniowej, są one związane z tłuszczem. Tymczasem wyższa nadwaga oznacza zwiększoną ilość zgromadzonego w ciele tłuszczu, więcej tłuszczu to więcej estrogenów a wyższy poziom estrogenów to idealne środowisko rozwoju mięśniaków.

Oczyszczanie

W przypadku występowania w organizmie patologicznych mas – czy to w postaci mięśniaków, torbieli czy cyst nieodzownym uważam powinno być zastosowanie oczyszczania organizmu. Wiosenny czas sprzyja tego typu zabiegom. Można wybrać spośród proponowanych monodiet (czy to zbożowa – jaglana, warzywna z dodatkiem niewielkiej ilości białka, dieta alkalizująca czy dieta Pani Dąbrowskiej).

Pamiętaj tylko, że każda forma oczyszczania jest metodą redukującą. Takie metody należy indywidualnie dobierać do obecnego stanu swojego zdrowia. Inaczej będzie reagował organizm nadmiarowy a inaczej niedoborowy. Należy te metody różnicować i zawsze indywidualnie dobierać.

Oczyszczanie organizmu jest niezwykle w tym przypadku istotne, ponieważ badania wskazują, że toksyczne substancje w organizmie wspomagają rozwój mięśniaków (to samo myślę, dotyczy torbieli, cyst, polipów) – głównie chodzi o zawartość metali ciężkich.

Wydalanie

Wsparcie Twoich organów wydalniczych jest tutaj niezmiernie istotne – to Twoja naturalna odtrutka. To dzięki nim substancje, które z biegiem czasu stają się toksynami (jak choćby nadmiar estrogenów), są odprowadzane poza organizm. Gdy idziesz do toalety, pozbywasz się nie tylko zbędnych resztek pokarmowych, lecz także chemicznych odpadów w tym hormonów, które zostały już wykorzystane i nie powinny zalegać w twoim wnętrzu. Więcej na ten temat pisałam TUTAJ

Jeżeli potrzebujesz porady jak skutecznie zmienić sposób odżywiania, swoje nawyki, jak wprowadzić zmiany – napisz, chętnie Ci pomogę kontakt@womensmatters.pl

Odbudowa krwi (anemia)

W przypadku mięśniaków i nadmiernych krwawień bardzo często kobiety borykają się z problemem anemii. Jak najlepiej odbudować utracony nadmiar krwi? Staraj się wprowadzać tuż po miesiączce produkty budujące krew tj.

wątróbka, zielone warzywa (bogate w chlorofil), burak, daktyle, owoce kolcowoju (goji), melasa (łyżeczka melasy zawiera dobową dawkę żelaza)

Stosuj również toniki odżywiające esencje/energię tj. mleczko pszczele (może być pierzga lub pyłek kwiatowy), buliony długo gotowane na kościach, mikroalgi (spirulina, chlorella), żeń-szeń, dobrej jakości białko.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są konieczne do prawidłowych procesów metabolicznych każdej komórki oraz do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Źródła: siemię lniane, olej lniany, olej rydzowy, dziki łosoś, olej konopny, orzechy makadamia. Przyjmuj od 500 do 2 000mg dziennie

Naturalne preparaty, witaminy i zioła

stosuj:

 • preparaty bogate w kompleks witamin z grupy B (jest to niezbędna pomoc wątrobie do metabolizowania nadmiaru krążących estrogenów)
 • antyoksydanty, NAC, Glutation
 • witaminy: wit C, wit D, wit E (ta również usprawnia krążenie krwi – bardzo pomocna przy występujących skrzepach oraz jest ściśle związana z równowagą hormonalną)
 • magnez (min dawka to 300mg), cynk, jod (ma duży wpływ na równowagę estrogenowo – progesteronową)
 • Zioła: krwawnik, koper włoski, malina właściwa, tasznik, krokosz barwierski, ruta zwyczajna, kalina

 mieszanka ziołowa na mięśniaki: korzeń lukrecji,ziele krwawnika,korzeń mniszka lekarskiego,liść szałwii,ziele rdestu ptasiego,kwiat jasnoty białej,ziele tasznika

2 łyżki stołowe suszu zalać 2 szklankami wrzącej wody i spożywać w ciągu dnia

Zioła, stymulujące produkcję progesteronu w organizmie, na które warto szczególnie zwrócić uwagę to niepokalanek oraz dziki pochrzyn – pisałam o tym szczegółowo Progesteron – jak wspierać swoją równowagę hormonalną

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie również luteiny bądz naturalnego (bioidentycznego) progesteronu w kremie. Naturalny progesteron stymuluje organizm kobiety do wytwarzania własnego progesteronu.

Jest niezastąpiony w schorzeniach kobiecych  – endometrioza, mięśniaki, cysty i torbiele jajników.

UWAGA:

U kobiet przy zastoju krwi (ciemna krew, skrzepy, mięśniaki, endometrioza) dobrze działa naturalny ocet w niewielkich ilościach oraz czosnek marynowany w occie jabłkowym lub winnym.

Czosnek w occie: kilkadziesiąt obranych ząbków czosnku zalać octem, tak żeby płyn pokrył czosnek, macerować przez 2-3 tyg, dodawać do sałatek lub innych dań.

Zabiegi miejscowe

Okłady

Okłady z oleju rycynowego –  olej rycynowy jest z powodzeniem stosowany w celu rozpuszczenia i wysuszenia torbieli, mięśniaków, guzów, brodawek, narośli, i innych nagromadzonych toksyn.

Jak je wykonać i jakie mają właściwości zapraszam tutaj Okłady z oleju rycynowego dla zdrowia macicy

Kolejny sposób rozgrzewający, poruszający krążenie krwi i wyciągający zalegającą wilgoć to mieszanka ziół podprażona na sucho na patelni:

sól himalajska, goździki, owoc kopru włoskiego, kora cynamonowca, imbir, nasiona gorczycy – wsypać do woreczka i położyć na podbrzusze

Moksoterapia

Moksowanie jest doskonałą metodą rozgrzewającą, poruszającą krążenie w  rejonie podbrzusza. Na zabiegi moksy polecam wybrać się do specjalistycznych gabinetów lub ewentualnie można wykonać samodzielnie w domu.

W tym celu moksę (watę kupioną w woreczku nie w formie cygara) – niewielką jej ilość wyłóż na bawełnianą szmatkę (wcześniej rozsyp sól na około 1cm). Rozżarz moksę najlepiej na balkonie a następnie kiedy największy dym minie 🙂 wnieś do domu i połóż na podbrzusze. Poleż około 15 minut.

Rozgrzewaj stopy

Zimno, które wnika w stopy poprzez meridiany oddziałuje również na macicę – powoduje zablokowanie przepływu krwi, co może prowadzić w konsekwencji do formowania mas i nasilenia bólów menstruacyjnych.

Długotrwały stan zimna w podbrzuszu powoduje akumulację wilgoci i śluzu, które tworzą patologiczne nagromadzenie w postaci torbieli, mięśniaków i np pogrubionego endometrium.

Jeżeli masz zimne stopy, spróbuj wieczorem moczyć stopy w bardzo ciepłej wodzie (z imbirem lub zmielonymi owocami jałowca ), wytrzyj stopy do sucha i wmasuj tłusty krem – po czym załóż ciepłe skarpety i połóż się spać.

Poruszanie krwi

Wg mądrości Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz wg Medycyny Św. Hildegardy przyczyną powstania wszelkich patologicznych mas w ciele jest zastój krwi oraz nagromadzenie śluzu i wilgoci.

Definicją zdrowia i życia jest to, że wszystko w ciele równomiernie i dobrze płynie

Czym jest ta wilgoć i śluz – to np. “brud”, który wycieka nam z nosa lub który mamy podczas odkrztuszania z płuc. Śluz powoduje zbieranie się w ciele, kościach zgrubień, odłogów, guzów, mas, torbieli itp.

Śluz powoduje materialne, fizyczne blokady, które przeszkadzają w dobrym przepływie substancji w tym krwi. Zły przepływ krwi to jej zastój objawiający się np skrzepami podczas miesiączki

 

O tym skąd się bierze wilgoć oraz śluz w organizmie – to w kolejnym wpisie. Ważne jest, żeby pamiętać o niezwykle istotnej strategii poruszania krwi, którą szczegółowo wyjaśniałam we wpisie – do którego Cię bardzo serdecznie zachęcam Przełam przedmenstruacyjny zastój, odbuduj i wzmocnij krew

Bez poruszenia krwi oraz usunięcia wilgoci i śluzu nie ma mowy o skutecznej eliminacji problemów natury ginekologicznej! W organach rodnych wszystko musi swobodnie przepływać i się przemieszczać.

Pokarmy i przyprawy, które rozpraszają zastój krwi:

kurkuma, szczypiorek, czosnek, nasiona brzoskwini, zielona cebulka, por, imbir, rozmaryn, pieprz kajeński, gałka muszkatołowa, masło, fasola adzuki, biały pieprz,  kalarepa, mięta zielona, czerwone wino, koniak, słodki ryż  

Zastoje mogą tworzyć również nigdy nie wypowiedziane, stłamszone emocje – tworzą blokadę w ciele, przez którą płyny nie będą mogły swobodnie przepływać.

Emocje

Gniew, konflikty, presja czasu sprzyjają rozwojowi mięśniaków. Wiele kobiet jest w stanie zauważyć związek pomiędzy dolegliwościami związanymi z mięśniakami a np przemocą werbalną ze strony partnerów, stresem w pracy czy innymi problemami związanymi ze światem zewnętrznym.

Wewnętrzna praca ze sobą zwykle pomaga odkryć nowe sposoby radzenia sobie z sytuacjami, które są dla nas bolesne i ograniczające.

Gniew, złość, tłumione emocje – to stany wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przypisane wątrobie. Wątroba to krew. Krew to nasz cykl menstruacyjny.

Każdy zastój, każda blokada wywołana emocją uderza w naszą wątrobę. To przyczynia się do tego, że krew nie może swobodnie przepływać. Lata gromadzonej złości pogłębiają tylko zaburzoną kiedyś dysharmonię w ciele. Jaka emocja wzmacnia wątrobę  – to kreatywność i wspaniałomyślność!

Kreatywność, intuicja są ściśle związane z naturą Kobiety – jej macicą – centrum tworzenia, powstawania (w tym również nowego życia)

Kreatywność i intuicja – jak często i łatwo zastępowane we współczesnym świecie domeną schematów i racjonalności.

Może warto tutaj przystanąć i poszukać głębiej?

 

Jeżeli potrzebujesz porady jak skutecznie zmienić sposób odżywiania, swoje nawyki, jak wprowadzić zmiany – napisz, chętnie Ci pomogę kontakt@womensmatters.pl

 

 Bardzo chętnie dzielę się z Wami moją wiedzą, proszę podziel się i Ty moim artykułem z innymi Kobietami 🙂 !

 

źródła: Tradycyjna Medycyna Chińska dr n. med. Georg Weidnger, Sw Hildegarda Medycyna dla Kobiet dr med, Claus Schulte – Uebbing, Ciało kobiety, mądrość kobiety dr Christiane Northrup, opracowania własne;

 

 9 komentarzy do “Mięśniaki macicy – Twój naturalny zestaw ratunkowy oswajający guzy!”

 1. Ewa

  30.03.2017

  Ja właśnie “szukam głębiej” Od bardzo niedawna piszę codziennie rano po przebudzeniu 3 strony w dzienniku, podobno pobudzi bardziej moją kreatywność i oczyści głowę z niepotrzebnych myśli 😉
  Bardzo fajnie piszesz, prostym przystępnym językiem a nie medycznym bełkotem. Pozdrawiam ciepło 🙂

  • women

   31.03.2017

   Bardzo Ci dziękuję! Kiedy pracowałam nad swoimi blokadami (oczywiście wciąż to robię – proces nieustanny :)) po czasie zauważyłam, że coraz więcej kolorów wprowadzam do swojego otoczenia. Dosłownie. Wybieram inne kolory ciuchów (czerwień, amarant, niebieski, pomarańcza) inne kolory do przestrzeni w której mieszkam. Chce mi się dosłownie życia i jego energii. Budzi się uśpiona kreatywność, widzę więcej wokół siebie, oddycham inaczej. Jestem spokojniejsza i łagodniejsza. Ten proces odkrywania i docierania do siebie, naprawdę wart jest pracy. Niesamowite rzeczy się dzieją! A energia wiosny temu sprzyja 🙂 ! Trzymam kciuki 🙂 !

 2. Marta

  10.05.2017

  Wspaniały artykuł! Jakże różniący się od tych, które spotyka się w Internecie. Zupełnie inne spojrzenie i dużo ciekawych, praktycznych wskazówek. Jest super, tak trzymać! 🙂

  P.S. Przydałoby się tu jeszcze jakieś forum dla użytkowniczek, na którym mogłyby wymieniać sie informacjami, wrażeniami czy zwyczajnie pogadać. Da się to zrobić?

 3. Zotralinka

  17.04.2018

  Cześć, mam pytanie. W tej mieszance są zioła hamujące krwawienie – czy można je stosować przy mięśniakach ze skąpymi miesiączkami?

 4. Kasia

  23.06.2018

  Gdzie mogę kupić lub jakiej firmy produkt kupić żeby melasa zawierała dzienne zapotrzebowanie na żelazo w jednej lyzeczce? W UK jak szukam to do tej pory widzę tylko 40% max w 100g :/

 5. Marzanna

  20.08.2018

  wspanialy artykul, dziekuje za pomoc

 6. pigi

  23.08.2018

  Cudem jakims znalazlam ten artykul. Bardzo praktyczny, przejrzysty. Swietna ”robota”. Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *