Bóle menstruacyjne – co poza klasycznym środkiem przeciwbólowym..

Odżywianie, Styl życia |
Bóle menstruacyjne – co poza klasycznym środkiem przeciwbólowym..

Czy znasz kobietę, która jest wolna od dolegliwości menstruacyjnych? Ból występuje z różnym nasileniem, większość kobiet doświadcza go w umiarkowanym stopniu. Jednak jest spory procent kobiet, które ze względu na natężenie bólu, nie są wstanie funkcjonować przez kilka bądź kilkanaście (!) dni w miesiącu. Ta liczba rośnie.

Od ponad 20 lat choruję na endometriozę, wygląd przeciągniętej bólem męczennicy był mi niezmiernie bliski, stąd pewnie nasunął mi się ten cytat z załączonego obrazka.. niestety jedynie tylko z cytatem mogłam się utożsamiać…

Tym razem jednak, postaram się Drogie Panie przybliżyć Wam co zrobić, żeby z comiesięcznej cierpiętnicy przekształcić się w energetyczną z blaskiem w oku zdrową Kobietę – tak, żeby sąsiedzi naprawdę mieli o czym rozprawiać :)!

Zespół bolesnego miesiączkowania to nie to samo, co zespół napięcia przedmiesiączkowego, choć wiele kobiet cierpi na obydwie dolegliwości.

sprawdzone preparaty na ból miesiączkowy znajdziesz w sklepie Women’s Matters

Wyróżnia się dwa rodzaje zespołu bolesnego miesiączkowania.

Pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania to ból, który nie jest związany z żadną chorobą w obrębie miednicy mniejszej. Zespół wtórnego bolesnego miesiączkowania to ból spowodowany endometriozą lub inną chorobą miednicy mniejszej (czym jest endometrioza – przeczytaj Leczenie Endometriozy – badz głosem nie echem).

Leczenie pierwotnego zespołu miesiączkowania zwykle przynosi poprawę także w zespole wtórnego bolesnego miesiączkowania.

Dieta uboga w składniki odżywcze, zawierająca dużą ilość wysoko przetworzonych produktów, które błyskawicznie podnoszą poziom cukru we krwi (produkty o wysokim indeksie glikemicznym), wzmaga produkcję związków wywołujących stan zapalny w ciele, które powodują ból i niszczenie tkanki.

Te czynniki zapalne (zwane eikozanoidami) występują pod różnymi nazwami: cytokiny, bradykininy, interleukiny a także prostaglandyny (łącznie z PGF2 alfa) oraz prostacykliny.

U osób, które mają wysoki poziom hormonów stresu we krwi i spożywają produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jeszcze bardziej zwiększa się produkcja związków wywołujących stan zapalny.

Bóle menstruacyjne to tylko jeden ze sposobów, w jaki manifestuje się to błędne koło. Do innych należą: zatrzymanie wody w organizmie, bóle głowy, mdłości, bezsenność i bóle mięśniowe.

W rzeczywistości wszystkie objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego są po części spowodowane obrzękiem tkanek, który wynika z nadprodukcji związków prozapalnych.

Dlatego też dieta ograniczająca produkcje związków, które wywołują stan zapalny jest podstawą likwidowania bólu menstruacyjnego!

Od czego zacząć – wskazówki żywieniowe:

Nie spożywaj nabiału, szczególnie mleka, twarogu i jogurtów

Po odstawieniu nabiału u wielu kobiet słabną takie objawy jak bóle menstruacyjne, obfite krwawienie, bóle piersi i bóle związane z endometriozą.

Pozostałości po hormonach i antybiotykach w mleku mogą stymulować kobiecy układ hormonalny w sposób, który nie jest dokładnie wyjaśniony. Antybiotyki, które podaje się zwierzętom hodowlanym, trafiają do łańcucha pokarmowego człowieka. Antybiotyki wpływają na metabolizm hormonów w jelitach i dlatego mogą podnosić ich poziom.

Wyeliminuj spożycie wysoko przetworzonych węglowodanów

Nadmierne spożycie węglowodanów, szczególnie rafinowanych takich jak ciastka, ciasta, chipsy, krakersy itd. zwiększa poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny, czego wynikiem jest zwiększona ilość prostaglandyn, które sprzyjają bólom menstruacyjnym

Ogranicz (a w przypadku endometriozy) wyeliminuj spożycie czerwonego mięsa

Mięso czerwone zawiera mnóstwo kwasu arachidonowego (AA), który u wrażliwych kobiet może zwiększyć obrzęk tkanek i skurcze macicy. Kupuj mięso tylko ze sprawdzonych źródeł – mięso również zawiera pozostałości sterydów składających się ze zwierzęcych żeńskich hormonów płciowych, które zakłócają cykl menstruacyjny u kobiet.

Przyjmuj niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe!

Kwas tłuszczowy alfa- i gamma-linolenowy jest istotny w procesie wytwarzania podobnych do hormonów prostaglandyn PGE1 i PGE3 – substancje te, pomagają wyleczyć skurcze i bóle związane z nadmiarem kwasu arachidonowego i prostaglandyn prozapalnych PGE2.

Kwas alfa-linolenowy (czyli omega 3) występuje w warzywach zielonych, pokarmach chlorofilowych (chlorella, spirulina, koncentrat trawy jęczmiennej), w siemieniu lnianym oraz tłoczonym na zimno oleju lnianym. Okazuje się, że omega 3 łagodzi bóle menstruacyjne, nawet jeśli inne aspekty diety pozostają bez zmian.

Główne źródła kwasu gamma-linolenowego (GLA) inaczej metabolit omega 6 – to olej z nasion wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki a także spirulina!

Do harmonijnego przebiegu cyklu menstruacyjnego konieczna jest również odpowiednia ilość witamin z grupy B i witaminy A

Składniki te pomagają wątrobie przekształcić silne hormony pojawiające się przed miesiączką w mniej drażniące substancje. Szczególne znaczenie ma witamina B6, kwas foliowy oraz witamina B12.

Witamina E – jest niezbędna dla utrzymania odpowiedniej konsystencji krwi zapewniającej jej swobodny przepływ

W rezultacie zmniejsza się tendencja do tworzenia skrzepów i ryzyko zastoju krwi. Witamina ta również koi bolesne stany zapalne, pomaga w leczeniu poważnych zaburzeń miesiączkowania: nadmiernego lub zbyt skąpego krwawienia, uderzeń gorąca i nieregularnych miesiączek.

Najbogatsze źródła witaminy E to zarodki ziarna pszenicy i wytłoczonych z nich olej. Dostarczają one pełnowartościowego kompleksu witaminy E.

Witamina E występująca w preparatach wyprodukowanych z naturalnych źródeł musi być w formie d-alpha- tokoferolu, charakteryzuje się wtedy największą przyswajalnością i jest z powodzeniem stosowana przy bardzo nasilonych dolegliwościach miesiączkowania!

Wg dr Evana Shut’a, położnika, autora książki “Vitamin E story” – wysuwa sugestię, że mięśniaki są prawdopodobnie wynikiem niedoboru witaminy E.

Więcej nt. roli witaminy E czytaj tutaj

Na 10 dni przed pojawieniem się miesiączki w organizmie kobiety zaczyna opadać poziom wapnia i cynku

Aby uzupełnić cynk i magnez (odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny dla prawidłowego wchłaniania wapna, poza tym doskonale rozluźnia mięsień macicy), należy spożywać pełnoziarniste zboża, rośliny strączkowe i nasiona. Dobrym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia są wodorosty.

Magnez przyjmuj 100mg co dwie godziny w trakcie menstruacji (od 300 do 800mg) – łagodzi bóle i skurcze związane z menstruacją.

Dieta powinna zawierać duże ilości żelaza i jodu, aby pomóc organizmowi uzupełnić zapasy krwi traconej w trakcie miesiączki

Rośliny strączkowe, większość warzyw i pełnoziarniste zboża a także popularne algi jak spirulina są bogate w żelazo. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza oraz działa bardzo korzystnie przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym.

Na całym świecie w celu przezwyciężenia problemów z bólem miesiączkowym kobiety stosują różne zioła, rośliny i przyprawy:

koper, imbir, kurkuma, majeranek, malina, kalina, niepokalanek – można je dodawać do potraw albo przyjmować w postaci naparów, kapsułek, nalewek. Ale to już temat na kolejny wpis, który ukaże się niebawem – czytaj 10 najlepszych roślin w walce z kobiecymi dolegliwościami

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu

To nie jest frazes, jesteśmy odwodnione! Codziennie pij 0,30ml / kg ciała wody – ten przelicznik dotyczy tylko wody, ew. herbat/naparów ziołowych. Nie wliczamy w to zup, kawy (tą eliminujemy), koktajli czy soków.

Aby zrównoważyć pełny cykl hormonalny zalecenia należy stosować przez cały miesiąc

 

Przy bolesnym miesiączkowaniu należy dbać o to, by kończyny były ciepłe i suche (unikać moczenia rąk w zimnej wodzie), należy utrzymywać ciepło całego ciała – szczególnie jest to ważne podczas menstruacji. Utrzymywanie ciepła w pasie lędźwiowo – miednicowym jest bardzo istotne dla układu rozrodczego kobiet.

Rozgrzewaj się od środka – jedz zupy, ciepłe długo gotowane potrawy. Szczególnie jest to istotne jesienią i zimą.

Świetnie sprawdzają się okłady z oleju rycynowego na brzuch ogrzane dodatkowo termoforem (okładów nie należy stosować podczas obfitego krwawienia). Okłady stosuj 2 -3 razy w tygodniu.

Podczas miesiączki należy unikać ciężkiej pracy fizycznej, napięcia emocjonalnego i wystawiania się na długotrwały wpływ zimna i wilgoci. Nie należy dopuszczać do występowania zaparć (kiedy bolesnemu miesiączkowaniu towarzyszą zaparcia, bardzo przydatny jest miód, który nawilża i powleka jelita).

Jeżeli musisz wziąć niesteroidowy lek przeciwzapalny, pamiętaj, weź na początku menstruacji, jeszcze zanim wystąpi ból lub chwilę po – blokują one syntezę prostaglandyn PGE2 (oraz inne czynniki zapalne). Kiedy zostaną one uwolnione do krwiobiegu dużo trudniej jest przerwać, powodujące ból skurcze macicy.

Miesiączka to czas oczyszczania, również emocjonalnego. Wszystkie napięcia, lęki, blokady – pozwól im w tym czasie wybrzmieć. Im bardziej odpoczniesz podczas miesiączki z tym większą energią powrócisz w kolejnym cyklu.

sprawdzone preparaty na ból miesiączkowy znajdziesz w sklepie Women’s Matters

 

źródło: Paul Pitchford Odżywianie dla zdrowia, Dr Chritiane Northrup Ciało kobiety, mądrość kobietyTrackbacks/Pingbacks

  1.  10 najlepszych roślin w walce z kobiecymi dolegliwościami.. a w bonusie zabiegi miejscowe • Women's Matters
  2.  Czerwony alarm, czyli jak interpretować swoją miesiączkę • Women's Matters
  3.  Przełam przedmenstruacyjny zastój, odbuduj i wzmocnij krew - czyli kobiecy cykl okiem chińczyka! • Women's Matters

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *